Jak zrobić własną naturalną pastę do zębów?

Domowej roboty naturalna alternatywa dla pasty do zębów w supermarkecie wydaje się ciekawym rozwiązaniem. Jest to prawdziwa alternatywa dla pasty do zębów, którą można kupić w supermarketach lub aptekach.

Właściwe składniki są podstawą

Często podstawą domowej produkcji pasty do zębów jest wodorowęglan sodu. Ale olej kokosowy jest również coraz częściej stosowany. Dobrze nadaje się również kredowy proszek. Można również stosować ksylitol (cukier brzozowy) i sól morską. Składniki te uzupełniane są olejkami eterycznymi (np. miętowymi).

Sód – cudowne lekarstwo

Wiadomo, że wodorowęglan sodu jest typowym środkiem leczniczym dla gospodarstw domowych o szerokim zakresie zastosowań. W stomatologii soda oczyszczona ma lekko ścierny efekt i skutecznie usuwa resztki pokarmu, które osadzają się na zębach. Ponadto, ma on łagodne działanie wybielające, a tym samym zapewnia białe zęby bez użycia chemicznych środków wybielających. Wodorowęglan sodu jest alkaliczny i zapewnia zrównoważoną wartość pH w jamie ustnej.

Olej kokosowy lub tłuszcz kokosowy

Olejek kokosowy jest prawdziwym cudownym lekiem, który można stosować nie tylko do pielęgnacji zębów. Jest nie tylko skuteczny w walce z bakteriami, które są głównie odpowiedzialne za próchnicę zębów. Ponadto, jest to środek przeciwdrobnoustrojowy i przeciwgrzybiczy, a nawet pomaga w zwalczaniu nieświeżego oddechu i zapalenia dziąseł. Olej kokosowy można nabyć z upraw ekologicznych online lub w dobrze zaopatrzonych sklepach ze zdrową żywnością.

Proces tworzenia

Tworzenie zdrowej i naturalnej pasty do zębów we własnym zakresie jest mniej skomplikowane i mniej czasochłonne niż mogłoby się wydawać na początku. Jeśli tworzysz własną pastę do zębów, upewnij się, że pojemnik na pastę do zębów został wcześniej dokładnie oczyszczony, tak aby nie było bakterii w pojemniku, które mogłyby mieć negatywny wpływ na trwałość pasty do zębów. Dobrym pomysłem jest również produkcja mniejszych ilości pasty do zębów, ponieważ domowej roboty naturalna pasta do zębów nie przetrwa wiecznie bez środków konserwujących.

Recepturowa z sodą oczyszczoną i olejem kokosowym

Składniki:

  • 50 g oleju kokosowego
  • 30 g wodorowęglanu sodu (lub apteki)
  • 1 szczypta drobnej, nieprzetworzonej soli morskiej
  • kilka kropel oleju miętowego.

Aby wyprodukować pastę do zębów, olej kokosowy topi się w niskiej temperaturze. Pozostałe składniki miesza się w garnku aż do uzyskania pasty o kremowej konsystencji. Olejek miętowy jest dodawany jako ostatni składnik. Następnie trzeba wlać pastę do słoika do przechowywania.